Sosyal medyadan kopuş

Sosyal medya sosyal medya, herkesin ağzında bir sosyal medyadır gidiyor. Sosyal medya kalkıp sosyal medya ile yatıyoruz. Herkes kaliteli kalitesiz içerik üretiyor. Bilgiler sürekli bir yerlerde depolanıp kimi zaman istihbarat kimi zaman reklam için kullanılıyor. Sosyal medya henüz ortalarda yok iken birileri çıkıp size her gittiğin yeri, her yediğini, her içtiğini sürekli takip edeceğiz ve bir yerlere not edeceğiz. Gerektiğinde bunları sana karşıda kullanacağız deselerdi nasıl karşılardınız hiç düşündünüz mü? Muhtemelen bunu size söyleyeni sopayla kovalardınız.  


Fakat geldiğimiz zamanda tüm bunları siz isteyerek ve bilerek yapıyorsunuz ne için? Size at olmayan hayatlar yaşamak için. Yüzünüze maske takıp kendinizde dahil herkesi kandırmak için. Peki neden yapıyorsunuz bunları, size nasıl bir katkı sağlıyor. Yada size ne kaybettiriyor. Bazıları ben iş için reklam için kullanıyorum işimi geliştirmeme katkı sağlıyor diyebilir. Peki sosyal medya bu kadar gelişmeden önce nasıl iş yapıyordunuz, siziz işinizi geliştirmeniz için başkalarının sosyal medya ya köle oluşuna katkı sağlamak hakkınız mı? İletişim sağlamak için diyebilirsiniz, ama sosyal medyanın bir iletişim aracı olmadığını daha çok attığınız her adımın kaydedildiği bir yer olduğunu, sosyal medya üzerinde manipülasyonun çok kolay yapılabileceğini, sosyal medyadan duyduğunuz bir çok şeyin aslında yalan olduğunu, yaşayanları bile yeri geldiğinde öldürebileceğini benim kadar iyi biliyorsunuz. Mail ile veya iletişim programları ile bu işi çok daha kolay yapabileceğinizi biliyorsunuz. 

Üstelik sosyal medya platformlarını size dayattığı yaşam şekline ne demeli. Siz siz olmaktan çıkıyor sadece tüketen, gelişemeyen bilgisiz köleleştirilmiş bireyler haline dönüşüyorsunuz. Kuralları kendinizin koymadığı bir yaşamı neden istiyorsunuz? Özgür olmak daha güzel bir yol değil mi? Farkında değilsiniz belki giderek sistemin köleleri haline geliyoruz. Kullandığımız telefonlara kadar hiç bir şey bizim değil aslında. Emeğinizle kazandığınız paraların nasıl çarçur edildiğini bir düşünün. Yeni çıkan iphone sıraları unutmayın. Kendinize sorun lütfen neden almalıyım, neden yapmalıyım, neden sosyal medyada paylaşmalıyım. Ben size en doğru cevabı söyleyeyim EGO’unuzu beslemek için. İnsanın en büyük düşmanı EGO’sudur. Egonuz beslendikçe insanı yönlerinizi, aklınızı, kültürünüzü, bilginizi yitirmeye başlarsınız.  Tüm bunlardan yoksun bir canlı insan olamaz. Bizim diğer canlılardan farkımız yukarıda saydığım özelliklerimizdir.

Bir bilişim insanı/çalışanı olarak elimden geldiğince iletişim ve sosyal medya araçlarından uzak durmaya çalışıyorum. İnsanlardan uzak durmaya çalışıyorum. Çünkü günümüz toplumunun insanlıktan kopuşunu görmeye katlanamıyorum artık. Kendini akıllı zanneden kölelerin global sisteme kapılıp kendilerini köleleştirmesini anlayamıyor ve kabul edemiyorum.

Ruhunuzu kararttım farkındayım. Uyanışınıza bir kıvılcım olabilmek amacım. Sadece farkındalık yaratabilmek. İnsanı değerlerin yitmemesine katkı sağlayabilmek. Şimdilik hoşçakalın bu tür yazılarım devam edecek bilişim teknolojileri ile nasıl köleleştirildiğimizi anlatmaya devam edeceğim. 

0 yorum:

Yorum Gönder